פיתוח גוף

מה זה מבנה גוף? מה מבנה הגוף שלי (ומה מאפיין אותו?)

מבנה גוף נהוג לסווג לשלושה טיפוסי גוף המוכרים למדע (אקטומורף, אנדומורף ומזומורף). מבנה גוף, הנקבע באופן גנטי, יכול להסביר את הפוטנציאל שלך בכל הקשור לפיתוח מסת השריר.

מאת : יובל שטיין

סקרן לדעת מה מבנה הגוף שלך? נהוג לחלק את מבני הגוף השונים או כפי שנהוג לסווגם כ”טיפוסי גוף”, לשלושה סוגים. בפוסט זה נסביר בפשטות על ההבדלים ביניהם והמאפיינים שלהם על מנת שתוכל לנסות לזהות בעצמך מה הוא המבנה שלך, או מהו הצירוף של טיפוסי הגוף אשר עשוי להסביר את המבנה שלך ותגובתך לאימונים.

 

← אקטומורף

הוא טיפוס הגוף ה”רזה טבעי”. אלה בעלי המראה הרזה או רזה-אתלטי, ארוכים וצרים. למרות שגם האקטומורף יכולים לפתח כוח שרירי רב, ענפי ספורט בהם נדרש כוח רב (הנפות משקולת, “האיש החזק בעולם” וכו’..) לא מתאימים להם כל כך ומסכנים אותם בפציעות בשל מבנה גוף טבעי שאינו חסון מספיק.

המאפיינים של אקטומורף: כתפיים וירכיים צרות, היקף חזה קטן, רגליים וידיים רזות, מסת שריר לא גדולה ואחוז שומן נמוך. פעמים רבות טוענים אנשים אלה כי הם “אוכלים המון ולא עולים במשקל”. קשה להם להשמין וקשה להם יחסית לפתח מסה שרירית.

← אנדומורף

הוא הטיפוס העגלגל אשר נוטה להשמין די בקלות.
לטיפוס גוף זה לעתים צורה עגלגלה (“אגס”), ראש מעוגל, אגן רחב, רגליים וידיים שמנות יותר, בטן גדולה יותר. האנשים ה”מאובחנים” כבעלי טיפוס גוף זה מתקשים לרוב בתרגילי זריזות ופעילות אירובית ממושכת (כמו ריצה).

אנשים המאופיינים בטיפוס גוף זה מדווחים על קושי לרדת במשקל וכן בקרב אלה שהצליחו לפתח גוף שרירי – קיים קושי לחטב את הגוף.

← מזומורף

טיפוסי גוף בעלי מסת שריר גדולה טבעית, מבנה רחב וכוח רב טבעי אשר נוטה להסתגל בקלות רבה יותר לאימוני כוח ומכך גם לתוצאות הלוואי המיוחלות – גוף שרירי. גם לאחר תקופת הפסקה ממושכת מאימונים נראה כי ה”מזומורפ הממוצע” מקבל מחמאות כבר לאחר כמה אימונים. הגוף מגיב מהר לאימוני כוח תוך עליה ניכרת במסת השריר בצורה “נקייה”.

חלק מהמאפיינים של מבנה גוף שכזה הם: כתפיים רחבות, ידיים ורגלים עם מסה טבעית טובה של שרירים, ירכיים צרות, אחוז שומן טבעי לא גבוה. בעלי מבנה מזומורף מתאימים לעסוק בסוגי ספורט רבים הודות למבנה והיכולת לפתח גוף שרירי, זריזות ולשמור על אחוז שומן נמוך בקלות יחסית.

נראה שהמזומורף מאמץ מהאקטומורף את אחוז השומן הנמוך ומהאנדומורף מבנה עצמות רחב יותר. אם נוסיף לכך את היכולת להוסיף מסת שריר בקלות יחסית, הרי שהמזומורף ה”קלאסי” יצליח למצות את הפוטנציאל של פיתוח הגוף בקלות יחסית.

לסיכום:

בסופו של דבר, נראה כי מרבית האנשים אינם טיפוס גוף אחד אלא מכילים שילוב של טיפוסי הגוף השונים מה שהופך כל אחד מאיתנו לשונה ומיוחד.

בכל הקשור לפיתוח הגוף, נראה כי אם אתה נוטה יותר להיות מזומורף, תוכל לפתח את שריריך ולהגיע לתוצאות טובות יותר ומהר יותר אם תקפיד כמובן על רצף אימונים נכון ותזונה מתאימה. אך הפוטנציאל לפתח ולהגדיל את מסת השריר קיים ברמה זו או אחרת אצל מרבית האנשים כאשר מותאמת להם תכנית אימון אישית המיועדת למטרה זאת.

מבנה גוף
איזה מבנה גוף אתה?

נשים, גברים ופיתוח גוף

מה ההבדל העיקרי בין פיתוח גוף לנשים ופיתוח גוף לגברים ומדוע נשים צריכות להשתמש בסטרואידים אנאבוליים עוד יותר מגברים
המשך לקרוא »

6 טיפים קטנים לפיתוח גוף גדול

קרא טיפים בסיסיים לפיתוח הגוף ! 6 טיפים קטנים שיכולים לעשות עבורך הבדל גדול ומשמעותי !
המשך לקרוא »

 

מבנה גוף

השאירו פרטים ונחזור אליכם לשיחת ייעוץ בהקדם


פוסטים אחרונים

גלילה לראש העמוד

רוצים לשמור על כושר בתקופת הקורונה ?