מגזין כושר ובריאות גוף1

התאמן פעמיים בשבוע עם מאמן כושר אישי וירד 30 ק"ג בשנתיים

מערכת גוף1

במהלך חודש פברואר, בדיוק כשנתיים לפני שנכתב הפוסט הזה, נכנס אלי אורי בן ה 16 לסטודיו הפרטי שלי בהרצלייה כשהוא שוקל 90+ ק"ג ולא בכושר. אורי לא יכול היה אפילו לדמיין ששנתיים אחרי – הוא הולך להיות בכושר, עם שרירים, עושה push-ups "מתוך שינה", עולה מתח ושוקל 30 ק"ג פחות.

 

כמעט מבלי לדבר ומבלי להישיר מבט לעיניים, התבצעה לה שיחה בנוכחות אמא של אורי שהיוותה ערוץ התקשורת העיקרי באותה פגישה ראשונית הנהוגה אצלי בסטודיו הפרטי שנתיים לפני כתיבת פוסט זה. נדמה היה שהאווירה מביכה את אורי וכי כל אינפורמציה שהועברה בשיחת ההיכרות הקצרצרה כמעט והועברה אך ורק דרך אמו.

אפשר לנסות להבין אם נכנס לראש של בחור צעיר עם משקל עודף של 30 ק"ג (שלא מכיר מציאות אחרת) ולדמיין את השאלות שרצות:

"למה שהאיש הזה (המאמן) יוכל לעזור לי"?; "האם קיימת בכלל מציאות אחרת בשבילי?"; "אין סיכוי שאני אי פעם אעשה שכיבת סמיכה אחת או עליית מתח…" 

ולמרות הספקות, אורי התחיל להתאמן, סכ"ה פעמיים בשבוע. פעמיים שהם המון בשביל נער שכל קשר בינו לבין פעילות גופנית (או שמירה תזונתית) היה כמו פרק בספר מדע בדיוני.

אז איך יורדים 30 ק"ג בשנתיים ?

או! השאלה הזאת לא כל כך מעניינת.
השאלה המעניינת היא : "איך יורדים 30 ק"ג בשנתיים בצורה איכותית"?
ובתרגום חופשי ומחודד: "איך יורדים 30 ק"ג בשנתיים תוך שמירה ופיתוח של מסת שריר"? או.. "איך נראים באמת טוב בסוף של תהליך כזה"?

התשובה מתחלקת (בגסות) ל 3 וכוללת מרכיבים פיזיולוגיים ומנטאליים :

1. אימוני כוח – אורי ביצע אימוני כושר בסכ"ה פעמיים בשבוע. זה לא נשמע כל כך הרבה, אבל כשעושים אימוני כושר אישיים 1 על 1, אפשר למקסם את יעילות השיעור, לחסוך זמן יקר של טעויות ולהתמקד במה שחשוב. די בשני אימוני כוח אינטנסיביים בשבוע בכדי לשפר משמעותית מצב שרירי קיים ולפתח מסת שריר (כל אחד בהתאם ליכולת והגנטיקה שלוה). כדי למנוע הסחות דעת ולהיות בסביבה הנוחה ביותר התאמן אורי בסטודיו הפרטי לאימוני כושר אישיים בהרצליה (דף הסטודיו בלחיצה כאן).

בתוך אימוני הכוח שולבו לעתים מקטעים של אימון קיקבוקסינג. אימוני הכוח עצמם היו מלאים וכללו עבודה על כל קבוצות השרירים. מספר תרגילי בסיס קיבלו מעקב מיוחד : סקוואט עם מוט, לחיצת חזה עם מוטמשקולות, שכיבות סמיכה, מתח וגם דד-ליפט.

2. שינוי הרכב הארוחות – כדי להתחיל ולפתח גירעון קלורי, אשר מהווה את התנאי הפיזיולוגי הבסיסי לירידה הדרגתית במשקל, אורי נכנס למשמעת אוכל רצינית מאוד. לא כולם יכולים להקפיד כמו שאורי הקפיד (אני אומר מניסיון!). ההקפדה של אורי באה לידי ביטוי בשני דברים:

א. הפחתה בכמות המאפים והמתוקים – מדובר באתגר שכן אפיית עוגהעוגיות היא תחביב. לעתים רבות אורי אפה – אך לא אכל. המפתח לוויתורים הוא התחלת השגת התוצאות. כשמתחילים לראות ירידה במשקל ומבינים שההקפדה עובדת, יותר קל לוותר על דברים מסוימים.

ב. שינוי הרכב הארוחות – הוספה של מרכיב חלבוני (בשר) והפחתה במרכיבי הפחמימה (תפו"ד, אורז, פתיתים, לחם וכו'..). עצם השינוי בהרכב הארוחה כבר הוביל לגירעון קלורי שכן תוספת של בשר לא פיתתה אותו כמו תוספת של עוד פחמימה (אז בסוף.. פשוט אוכלים פחות).

3. מציאת שותף מחויבות לתהליך – האדם הזה שאתה "חייב לו הסברים". זה חייב להיות מישהו שתעריך, שמציב לך אתגר. במקרה הזה, שותף המחויבות הוא אני, יובל, המאמן. כששותף המחויבות שלך לתהליך כזה הוא מאמן כושר אישי, מאוד קשה לטעות בתהליך ולא להצליח בו. חוץ מזה, תמיד נחמד שיש "ערוץ פתוח" שאפשר לשאול בו ולהתייעץ.

ואיך שאורי אומר זאת בדרכו שלו:

בעברי הייתי ילד די עצלן, שנאתי כל פעילות גופנית והייתי נמנע מלעשות כל פעילות, כולל בבית הספר. אמא שלי החליטה לרשום אותי אצל יובל, כדי שאתאמן ואוריד במשקל (שהיה אז לא מועט). לא תליתי הרבה תקוות בעניין, לא חשבתי שיצא מזה משהו, כי לא ממש האמנתי באפשרות שאוכל לרדת במשקל.

התחלתי באימונים, ועם הזמן התחלתי לאהוב את זה, ובסך הכל הורדתי כ-30 ק"ג ממשקלי (!), התחלתי לאהוב את הגוף שלי ואת איך שאני נראה, התחלתי להיות חברותי יותר ולצאת יותר עם חברים, אני מרשה לעצמי ליהנות מהחיים, יותר נוח לי עם עצמי ורק חבל לי על השנים שבזבזתי.

כיום אני מקפיד על תזונה ראויה, אבל לא קשוחה מדי. אני מפיק את המיטב מהאימון פשוט כי אני בא באנרגיה חיובית ובהנאה, לא כי אני חייב ולא בכפייה. השינוי שאני רואה במראה פשוט גורם לי לשמוח מעצמי ולהיות גאה בעצמי.

אני ממליץ לכל אחד לעשות כושר, אני יודע שזה לא קל להתחיל, אבל אחרי שמתחילים, נכנסים לזה ונהיים טובים יותר. מתחילים בקטן וממשיכים עוד ועוד וזה פשוט כיף.
וקצת על יובל שעבד איתי – מבחינתי הוא בן אדם נהדר: חייכן, מצחיק, אנרגטי, חכם ונעים. תכל'ס, הוא זה שדחף אותי קדימה להמשיך להתאמן, גם אם לא תמיד היה לי כוח להתאמן באותו היום. הוא גם עזר לי בעניינים מחוץ לאימונים שהייתי צריך עזרה בהם. הוא גם עושה מאמץ לקבוע לי שעות שמתאימות ללוח הזמנים שלי, כדי שאוכל להגיע לאימון בשעות נוחות, בכיף ובערנות.

לדף הפרטי של יובל באתר גוף1 – ללחוץ כאן