הרזיה וירידה במשקל

מה ההבדל בין רזה לחטובה ? (וגם איך להיות..)

 

האם לפעמים את תוהה מה ההבדל בין רזה לחטובה

מאת: יובל שטיין – מנהל אתר גוף1 וצוות המאמנים

את, כמה פעמים הסתכלת על הדוגמנית שמדגמנת בגדי ספורט ותהית כיצד הבגדים “יושבים” על גופה ככה במושלמות שכזאת? ואתה.. ברור ששמת לב שהחולצה הצמודה של “נייק” לא נראית עליך בדיוק אותו הדבר כמו על הפרזנטור של נייק.. אפילו שירדת במשקל. פעמים רבות, גברים ונשים שמנסים לרדת במשקל ולהיות “רזים”, לא מגדירים נכון מלכתחילה את המצב שאליו הם שואפים להגיע – והוא להיות דווקא חטובים. בד”כ אנשים אינם מודעים להבדלים שבין “חטוב” ל “רזה”.

אלו שכבות משפיעות על ההגדרה של “רזה” ו”חטוב” ?

גופנו בנוי שכבות של רקמות שונות. שתי הרקמות העיקריות אשר קובעות את המראה שלנו, את האופן שבו יראו עלינו הבגדים וכן גם את האופן שבו אנחנו נראה לסביבה כשאנחנו הולכים בלי חולצה בים, הן רקמת השומן שלנו ורקמת השרירים.

השומן אליו אנו מתכוונים נקרא גם “שומן תת-עורי”, זהו השומן שנמצא בהתאם לשמו, מתחת לעור ולו תפקידים שונים ומגוונים : מקור אנרגיה כמובן, בידוד, הגנה … אבל עבורנו בד”כ הוא מהווה את השכבה המציקה ש”נדבקת” לכל מיני מקומות אסטרטגיים כמו הבטן, הירכיים והישבן ואשר מפריעה לנו להראות כפי שאנחנו רוצים (וכן מהווה את המקור הנפוץ למשקל עודף). השרירים, שרירי השלד, מהווים את השכבה הבאה הנראית לעין (דרך שכבת השומן) ותפקידם העיקרי הוא כמובן לאפשר את תנועת הגוף ויציבתו.

מה ההבדל בין רזה לחטובה ?

פשוט מאוד ! המונחים “רזה” ו-“חטובה” נקבעים בהתאם ליחס שבין כמות השומן התת-עורי לבין מסת השרירים. המונח “חטוב” בא לידי

איך להיות רזה וחטובה
הם לא “סתם” רזים, הם חטובים

שימוש בכדי לתאר אדם רזה שמסת שריריו מפותחת. במילים אחרות, ככל שמסת השרירים גדולה יותר ומסת השומן קטנה יותר, אפשר לומר שהאדם *חטוב יותר*. רמה גבוהה ביותר וקיצונית של חיטוב ניתן לראות אצל מתחרים מקצוענים בפיתוח גוף. אלה הם גם גברים וגם נשים, אשר דואגים להגיע למסת שריר גדולה מאוד ולנסות לאבד שומן ככל האפשר בימים שלפני התחרות. כמובן שזאת היא דוגמא קיצונית ומרבית האנשים אינם שואפים לשם !

כאשר את רואה דוגמנית בגדי ספורט עם רגליים יפות, בטן שטוחה, ישבן עגול, מותניים צרות וכו’ אך אינך מצליחה לראות יותר מידי “עצמות” – הרי שבדרך כלל מדובר בבחורה שניתן להגדיר כ-“חטובה”. מישהי שעושה אימונים הכוללים תרגילי כוח לעיצוב השרירים. (דוגמניות ושחקניות בד”כ ישר ידלגו על הניסיונות לבד וישכרו מאמן כושר אישי שידריך אותן) .אותו הדבר לגבי גברים, גבר חטוב הוא בעל מסת שריר גבוהה מהרגיל באופן שניתן להבחין היטב בין שריריו השונים הממלאים את ה”חלל” בין העור לבין העצמות.

רגע.. אז מה זה להיות “רק” רזה ?

רזה, הוא מונח נפוץ כאשר באים לתאר גבר או אישה בעלי אחוז שומן נמוך אך בד”כ גם ללא מסת שריר מפותחת במיוחד (אם בכלל). מבחינת הופעה חיצונית, התאמת ביגוד וכו, המראה ה”רזה” מאפשר פחות אופציות מהמראה ה”חטוב” גם עבור גברים וגם עבור נשים.

נניח כי כעת הבנו כבר מה ההבדל בין רזה לחטובה וכן בין גבר רזה לגבר חטוב.

אם כך, אז איך אפשר להיות חטוב או חטובה ?

בכדי להיות חטובים, צריך בנוסף להפחתת כמות השומן התת-עורי, גם לטפח את מסת השרירים בגוף בעזרת אימוני כוח מתאימים. אחת הדרכים לקצר את הדרך ולדאוג לעשות דברים נכון היא כמובן להיעזר במאמן כושר אישי שמוצא את הדרך הכי נכונה ומתאימה במסגרת של אימוני כושר אישיים.

 

אולי יעניין אותך גם :

 

מה ההבדל בין רזה לחטובה

השאירו פרטים ונחזור אליכם לשיחת ייעוץ בהקדם


    פוסטים אחרונים

    גלילה לראש העמוד