מגזין כושר ובריאות גוף1

מה שורף הכי הרבה קלוריות ?

מה שורף הכי הרבה קלוריות

מערכת גוף1

כשחושבים על מה שורף הכי הרבה קלוריות ומדברים על הרזיה, הראש ישר חושב על איש מזיע על הליכון עם מגבת ספוגה ונשימה כבדה.. אך האם באמת זוהי הדרך ?

מאת: יובל שטיין – מנהל צוות המאמנים של גוף1

מתאמנים רבים בחדר הכושר ומחוצה לו השואפים לרדת במשקל נצמדים לדפוסים ישנים ומוכרים ומשיגים תוצאות זמניות בלבד.  גם היום כאשר תשאל אדם מה צריך לעשות כדי לרזות ודאי תקבל את התשובה: "ללכת על ההליכון" או "לסתום את הפה ולרוץ".  בסך הכל מדובר במחשבה הגיונית, אפילו נכונה, אך האם זה מה שאנחנו באמת מבקשים, ירידה תקופתית במשקל?

הנחה זאת המכוונת לאימון אירובי כשורף שומנים עיקרי היא נכונה בעיקרה ואכן הליכה, ריצה ומכשירי חדר הכושר האירוביים (הליכון, קרוס) הם שורפי הקלוריות טובים,הזמינים והפופולאריים ביותר.  שעה אחת על ההליכון ושרפנו כמה מאות קלוריות!

למרות זאת, כאשר מסתכלים ממבט-על ולאורך תקופה, נראה כי אימונים אירוביים אינם מבטיחים הרזיה מתמשכת.

אז אם כן, מה שורף הכי הרבה קלוריות ?

לאורך תקופה, שורפי הקלוריות היעילים ביותר הם אינם מכשירי פלא מכל סוג שהוא, אלא שרירי השלד שלנו בכבודם ובעצמם (בצירוף תזונה מתאימה כמובן).

על פי נוסחא זאת – היה שרירי יותר וכך סביר שתוכל לרזות ולרדת באחוזי השומן בצורה יעילה יותר. זאת ועוד, ככל שתהיה שרירי יותר, כך יווצר מצב שגם במהלך אימון כושר אירובי תשרוף יותר קלוריות לצד שיפור הכושר הגופני.

(הערה : מחקרים שונים הראו כי התוספת לשרפת הקלוריות היומית כתוצאה מהוספת מסת שריר היא אינה גדולה. עם זאת, לאורך זמן היא עשויה להיות משמעותית.)

ניתן לדמות זאת למעין שכר דירה, כאשר השרירים הם הדיירים, ככל שיתרבו ויגדלו כך ישלמו שכר דירה גבוה יותר, וישלמו אותו בקלוריות! הגוף נדרש לתחזק את מסת השריר.

מסת השריר בגוף היא אחד הגורמים העיקריים המשפיעים על קצב חילוף החומרים במצב של מנוחה, וככל שמטפחים את מסת השריר – כך למעשה ניתן לשרוף יותר קלוריות במנוחה לאורך זמן, וכמובן גם לשרוף יותר קלוריות במהלך פעילויות אחרות.

אז כעת כשאנו מבינים מה שורף הכי הרבה קלוריות וכי השרירים שלנו הם המפתח, מה ניתן לעשות?

כדי להוסיף למסת השרירים בגוף יש לעסוק בהתמדה בפעילות גופנית הכוללת אימון התנגדות ולאכול ארוחות הכוללות את כל אבות המזון. ההקפדה על תפריט תזונה מתאים לעתים מהווה 50% מהתהליך.

זהו הזמן להזכיר כי תוספי מזון (תוספי חלבון למשל) אינם רלוונטיים ואין בהם צורך אמיתי כאשר לא מדובר בספורטאי. הדוגמא הטובה ביותר לאימון התנגדות היא אימון משקולות בחדר כושר או מחוצה לו.  אימון התנגדות יכול להתבצע גם ללא משקולות תוך שימוש במשקל הגוף או באביזרי אימון כגון: גומיית כושר או רצועת TRX.

חשוב לציין כי רצוי להתייעץ עם מאמן כושר או גורם מוסמך אחר על מנת להשיג את התוצאות המיוחלות בבטחה