מגזין כושר ובריאות גוף1

מכשירי כושר ביתיים זולים – איזה ציוד כושר ביתי הזול והאפקטיבי ביותר?

מערכת גוף1

רגע לפני שאתם הולכים ומזמינים איזה גלדיאטור הביתה או סותמים את חדר השינה עם אופני כושר או הליכון גדול שעתיד להפוך למתלה של בגדים, הכנו עבורכם מדריך מקוצר בנושא מכשירי כושר ביתיים זולים אשר כולל את שלושת אביזרי הכושר היחידים שתצטרכו כדי לחזק ולחטב את הגוף וכן נגיד לכם, בהנחה והייתם צריכים לבחור רק אחד מהם – מה הוא!

במרבית המקרים, כשאנשים מזמינים הביתה מכשיר כושר חדש, הם כבר מרגישים יותר טוב. עצם הקניה של מכשיר כושר ביתי חדש יש בה מעין אפקט פסיכולוגי בלתי-ניתן לערעור. ברגע הרכישה יש תקווה. אנחנו באמת מאמינים שמעצם הכנסת מכשיר הכושר החדש הביתה עשינו צעד חשוב ומשמעותי לפיתוח הכושר שלנו ולהשגת אורח חיים פעיל. הרי אם זה כאן קרוב, איך אוכל להתחמק? ועוד יותר מצחיק (או עצוב) שככל שהמכשיר מיוחד או יקר יותר, תחושת ההצלחה (שעוד לא השגנו) עשויה להיות גדולה יותר.

כמאמן כושר ותיק שפשוט “שוחה” בחומר הזה – האמת לצערי רחוקה מכך. בעבר, עזרתי לאנשים להקים חדרי כושר ביתיים (יקרים!) שבסופו של דבר לא היה בהם שימוש.. ופשוט עבור מרבית האנשים זאת הולכת להיות רכישה סתמית ולעתים אף יקרה ואני רוצה לחסוך מכם את זה ולהראות לכם מה אתם באמת צריכים. וזה לא מכשור יקר ומסיבי, לא גאדג’טים מתוחכמים, לא סטפרים (מדרגות) מוזרים ובטח לא ציוד “אירובי” כבד ויקר אם אתם לא רצים מושבעים שחייבים פתרון ליום חורפי או חם.

שלושה מכשירי כושר ביתיים זולים שעולים גג כמה מאות ₪ (ורק אותם אתם צריכים)

משקולות יד חופשיות

משקולות הן האביזר הפשוט, הבסיסי והבלתי מעורער לפיתוח כוח ועיצוב הגוף והשרירים גם בתוך חדר הכושר וגם מחוצה לו. משקולות יד אפשר לרכוש בחנויות פיזיות או חנויות שונות דרך האינטרנט, מחדרי כושר שסגרו, מאתרי יד2 ויש אפילו אנשים שמכינים לעצמם משקולות.

אחת הטעויות של אנשים היא המחשבה שיש צורך בסט ענק של משקולות במשקלים שונים כדי לשפר את היכולת ולעצב את הגוף, אך זה לא ממש נכון. בעזרת 2-4 זוגות משקולות במשקלים שונים אפשר להשיג המון. אפשר לרכוש גם סט משקולות יד במזוודה המאפשר לכם להרכיב את צלחות המשקל על מוטות-יד במשקלים שונים וגם להמשיך אחר כך ולקנות בנפרד עוד צלחות משקל לפי הצורך וההתקדמות. בסופו של דבר אפשר לבצע מגוון של תרגילים כאשר כמה מתרגילי הכוח המוכרים ביותר מתבצעים כנגד משקוליות.

כמו בהרבה דברים, על מנת להפיק את המרב ממשקולות היד שרכשתם צריך לדעת איך, כמה ומתי להתאמן. מכיוון שמשקולות היד הן “חופשיות”, אתם מצד אחד חופשיים לבצע מגוון תרגילים אך גם יכולים לבצע מגוון טעויות חופשי! לכן, הדבר הכי חשוב הוא יחד עם המשקולות גם לרכוש ידע. לא צריך להיות גאונים גדולים, אך סיכוי מצוין שלא תשיגו את כל מה שדרוש מכמה סרטוני יו-טיוב. לעומת זאת, מספיק שתקבעו אפילו פגישת לימוד אחת עם מאמן או מאמנת כושר מוסמכים כדי ליצור לעצמכם בנק תרגילים, ידע על ביצוע נכון ואפילו כתיבת תכנית אימונים שתשרת את המטרה שלכם לתקופה.

למשקולות אימון יש גם ציוד-עזר שיכול לפתוח בפניכם אפשרויות נוספות, כמו למשל ספסל אימון עליו ניתן לבצע את התרגילים השונים ואף תרגילים חדשים (למשל בשכיבה). היום ניתן להשיג ספסלי כושר ביתיים בקלות (אך נתמקד בנושא מכשירי כושר ביתיים זולים כרגע ללא תוספות מיוחדות).

גומיות אימון כושר

איך אפשר שלא לציין את גומיות הכושר המפורסמות. עם ידיות או בלי ידיות, רצועות גומי שטוחות או עגולות ובצבעים שונים.. גומיות כושר הן אביזר מוכר ואהוב על ידי מתאמנים רבים. גומיות כושר יכולות להגיע ברמות התנגדות שונות וכמובן באיכויות שונות. באמצעות הגומיות אפשר לעבוד על השרירים בזויות וכיוונים שונים ולשלב אותן בתכנית האימונים שלנו. גומיות אימון בד”כ אינן יקרות ומתחילות במחירים של כמה עשרות שקלים ליחידה פשוטה והמחיר גבוה יותר כאשר מדובר בסטים מורכבים יותר של גומיות אימון, כמו כאלה עם ידיות אחיזה ועם אפשרות להוסיף גומיות מתחברות להגברת הקושי.

לטעמי, אף שהגומיות נכנסות לשלושת האביזרים עם התרומה הכי גדולה יחסית למורכבות והמחיר, גומיות אימון רחוקות מלהיות פתרון אופטימאלי שאפשר להתבסס עליו. לגומיות הכושר יש את הבעיות שלהן, הן מתיישנות ונקרעות די מהר (ותמיד מתפללים שהם לא ייקרעו דווקא עכשיו..). ההתנגדות שלהן פעמים רבות לא מתאימה לתרגיל שנרצה לעשות, לא תמיד הן יכולות להתארך למה שנרצה מבלי להיקרע והתחושה היא תחושה של מוגבלות בתנועה ובתרגילים.

לפעמים אנחנו “נזהרים” על הגומיות במקום להפיק מהן את מה שצריך. גם דרגות הקושי קשות לוויסות – רגע אחד זה מתוח מידי ורגע שני זה רופף ונטול התנגדות. רצף הקושי והעלייה במתח של הגומייה לא ניתן לשום מדידה נורמאלית ומעקב, נוצר מצב שבו מאוד קשה להבין את השיפור והאימון תמיד מרגיש קצת “אקראי”.

אז למה בכל זאת הן חלק מהשלושה? מכיוון שבידיים הנכונות ועם התרגילים המתאימים, בהחלט תוכלו להשיג תוצאות. גומיות הכושר, אינן אביזר כושר שיודע “לכוון” אותנו מה לעשות. עלינו לדעת בדיוק מה, איך, באיזה זווית וכמה וכן לדעת האם הגומיות מתאימות בכוח ובעמידות שלהן למה שאנחנו מבקשים לעשות. ההמלצה שלי : “גומיות אימון זה אקסטרה”, ולכן אני שם אותן במקום האחרון בין 3 האביזרים עליכם אנו כותבים כאן.

3. רצועות אימון (רצועות TRX)

מעטים האנשים שלא שמעו על רצועות האימון המפורסמות. אם חשבתם לרגע שמדובר ב”טרנד” חולף או שנתתם לאביזר הזה לחלוף על פניכם – כדאי שתמשיכו לקרוא.

רצועות האימון זכו להצלחה מסחררת בקרב מתאמנים בעלי ידע וכן בקרב מאמני כושר אישיים בפארקים, חדרי כושר, סטודיו’ס ומאמני קבוצות אימון. הסיבה לכך פשוטה להפליא – כאשר יודעים להשתמש בהן, קצת קשה לחשוב על אביזר כושר שיחסית לרמת הפשטות שלו יכול לייצר אימון כל כך טוב (ובעלות כ”כ נמוכה).

בעזרת רצועות האימון, אותן אפשר בד”כ לשאת בתוך שק בד קטן שמגיע עמן ולתלות באינספור מקומות, אפשר פשוט לייצר אימון מעולה כמעט בכל מקום ולכל הגוף. העיקרון פשוט: אינספור תרגילים, תנוחות ורעיונות שבהן הגוף משמש כמשקולת כנגד הרצועות. בפועל זה אומר שתוכלו באמצעות תרגילים במנחים שונים להשיג אימון מגוון לכל הגוף ובטווח בלתי נתפס של רמות, והכל באמצעות רצועות בד-ניילון עם ידיות בקצה. אפשר ממש לחטב את השרירים לתוצאות ניכרות ולפתח שליטה בגוף בלי להחזיק משקולת אחת בבית.

מה הקאצ’? חוסר ידע של מתאמנים. האימון בעזרת הרצועות מכיל אלמנטים שדורשים למידה קפדנית יותר ומודעות רבה למתרחש בעת ביצוע התרגילים השונים (אך הכל ניתן ללמוד!). למעשה כששאלנו מתאמנים מדוע הם לא רוכשים לעצמם סט רצועות אימון התשובה הכי רווחת הייתה: “מכיוון שלא נדע איך להשתמש לבד” או “ראיתי כל מיני קיטים ואני לא יודע מה לקנות”. לכן, יצרנו >> מדריך קניית רצועות trx << שיעזור לכם בדיוק להבין מה כדאי שיהיה בקיט רצועות אימון, מה אפשר להשיג איתן ועוד דברים שכדאי לדעת. הסיבה שהשקענו ויצרנו לכם מדריך כזה קשורה להכרעה הסופית שלנו בנושא למי מהשלושה מנצח כאן.

אז היינו צריכים לבחור מכשיר כושר ביתי מומלץ אחד, מי מהם?

לטעמנו, אף שלכל אחד מהאביזרים כאן יש הצדקה להיות בארסנל מכשירי הכושר הביתיים שלכם, רצועות אימון (trx  או רצועות תואמות) הן האביזר המנצח כאן ולכן אם הייתם צריכים לבחור רק אחד מבין כל השלושה – עליהן היינו הכי ממליצים לכם.

לעומת משקולות – גיוון התרגילים גדול הרבה יותר ומבחינת דרגות קושי, נדמה שאם הייתם רוצים להשיג את מגוון רמות הקושי שקיים בשימוש נכון עם קיט רצועותtrx  אחד, אז הייתם צריכים לארגן לעצמכם סטנד ענק מלא במשקולות.

לעומת גומיות – לא רק שהתרגילים, היכולת להתקדם ודרגת העצימות האפשרית מגוונת הרבה יותר, רצועות trx יכולות להחזיק את כל משקל הגוף שלכם ולשרת אתכם שנים. מדובר באביזר אימון מאוד עמיד וחזק.

לכן לטעמנו, אף שלכל אחד מהאביזרים כאן יש הצדקה להיות בארסנל מכשירי הכושר הביתיים שלכם, רצועות אימון הן האביזר המנצח כאן ולכן אם הייתם צריכים לבחור רק אחד מבין כל השלושה – עליהן היינו הכי ממליצים לכם.

מקווים שנהניתם – למדריך בנושא רצועות trx לחצו כאן.