מגזין כושר ובריאות גוף1

שיקום וספורט נכים

כסא גלגלים תמונה באדיבות freedigitalphotos

מערכת גוף1

האם נכים בישראל נידונו לחיים נטולי כושר, פעילות וספורט? ממש לא.
אימוני כושר זמינים גם לנכים ומוגבלים בתנועתם, ניתנים ע"י מאמני כושר אישיים וכן ע"י עמותות ומרכזי ספורט שונים.

מאת: אלעד גורפינקל

כבר ידוע וברור שפעילות גופנית חיונית לנו. היא מסייעת בהזרמת הנוזל הדמי לכלל איברי הגוף, היא מפעילה את כל המערכות הפיזיולוגיות שלנו, משחררת סטרס ומועקה ומשפרת את מצב רוחנו.

אנשים רבים מבינים כי פעילות גופנית היא משהו הכרחי שיש לבצע גם אם אין להם בדיוק חשק, זמן או כוח,שכן רוב רובה של האוכלוסייה לא מוצא בספורט משהו מרתק והיו מעדיפים לשבת בבית עם הילדים או האישה, לצפות בטלוויזיה,לסעוד במסעדה ועוד מיני תירוצים. הדבר נכון לגבי שתי האוכלוסיות : אוכלוסיית הנכים ואוכלוסיית הכשירים גופנית.

במאמר זה נעמיק מעט על האוכלוסייה הראשונה – אוכלוסיית הנכים.

אנשים מוגבלים או נכים, ברובם המכריע, מתביישים בגופם ובמצבם הירוד. הם חשים "נבגדים" ומודעים לכל נעיצת מבטים מצד אלו הסובבים אותם. הדבר בא לידי ביטוי במיוחד בקרב אותם מוגבלים-פיזית שטרם הפיכתם לכאלו (פרט לאלו שנולדו כך) היו פעילים ופעלתנים, נמרצים ולעיתים גם ספורטאים מקצועיים ותחרותיים.

יש המשלימים עם "הכלא הפרטי" הזה, הם מתקשים להכניס עצמם לשגרה פעילה ובוחרים בדרך שכולה ויתור תוך הפנית אצבע מאשימה על מצבם הירוד, על חוסר הגישה והעדר ההכשרה לאימון נכים במועדוני כושר, פארקים ומוסדות שונים, על רשלנות רפואית ועוד מיני סיבות שיביאו ועודן כבר מביאות לחוסר פעילות – דבר הרסני בפני עצמו (נפשית ופיזית –מערכתית).

בישראל קיימים גופים ומקומות לא מעטים הפזורים ברחבי הארץ ותפקידם הוא לתת מענה לנכים ומוגבלים. הדבר אינו שכיח כפי שהיה רצוי שיהיה, אך בהחלט ניכר כי קיימות אפשריות רבות, הן במסגרת ספורט שיקומי במסגרת מרכז שיקום נכים והן במסגרת ספורט ברמה התחרותית ואו ברמה העממית, בהן יוכל הנכה להגיש את עצמו ולהכניס קצת אור לחייו.

ספורטאים תחרותיים ומקצועיים שנכותם קטעה את רצף פעילותם ומעוניינים לחזור לפעילות והגשמה עצמית מחודשת יכולים ליהנות משלל פעילויות שברובן מסובסדות (בחלקן) על ידי גופים כמו "ההתאחדות הישראלית לספורט נכים", "עמותת אתגרים "ועוד.

בין ענפי הספורט הפתוחים לנכים בישראל ניתן למצוא: חתירה ושיט, כדורסל, טניס שולחן וטניס שדה,כדור שער עיוורים,שחייה,אתלטיקה,קליעה, בדמינטון,בוצ'יה,חץ וקשת,סייף,ריקודים,הרמות כח,חתירה,שיט,ג'ודו,רוגבי,אופני יד ואופני טנדם,סקי מים,רכבי שטח 4*4 ,סקי שלג וצלילה.

לצד האפשרויות הרבות קיימת אלטרנטיבה נוספת והיא לשכור מאמן כושר אישי שילווה את המתאמן הנכה לאורך מסע האימונים תוך הבנה, חיזוק והדרכה מקצועית. מאמן כושר אישי המכיר היטב את גוף האדם, את אופן פעילותו ומגבלות התנועה שלו, ילמד את מצב המתאמן המוגבל וימצא את הפתרון לשיפור מצבו תוך דרבון ולווי צמוד.

אימון כושר אישי צמוד מפתח יכולות אימון אותן קשה יהיה לרכוש לבד. השיפור הינו הדרגתי ומקיף. המאמן ישפר את טווח תנועת השרירים והיציבה בגוף שיתכן ונפגמו לאורך השנים עקב חוסר האיזון שנוצר. המאמן יבין את הצרכים המיוחדים ויתאים אימון כושר אישי תוך הקניית הרגלים לחיי היומיום.

אפשרות נוספת לחיזוק הגוף היא במסגרת שיקום נכים באמצעות הידרותרפיה, המתקיים בבריכה מיוחדת אשר הותאמה במיוחד לשם מטרה זאת.

בכל דרך שתבחר, חשוב לציין כי הדרגתיות האימון הן במשכו והן בעצימותו גורמת לשיפור מתמיד והגשמה עצמית תוך ביצוע פעילות שבעבר נראתה כמו חלום שאינו בר הגשמה. הפעילות נועדה להיות חלק בלתי נפרד משגרת החיים ולא עוד אירוע חריג.

על המתאמן לא להרים ידיים, להאמין ביכולותיו ולעשות את הצעד הראשון להצלחה. וויתור משמע לא לעשות, ואילו אי-עשייה היא הדבר הקל ביותר לעשייה.

פעילות גופנית נועדה להיכנס למעגל החיים ולא כאירוע חד-פעמי, גם עבור אנשים עם מוגבלות תנועתית.